Gümrük Vergisi Hesaplama

Image

Gümrük Vergisi Hesaplama

Yurtdışına ürün satarken ya da yurtdışından ürün getirirken karşınıza çıkacak ilk ve en önemli sorunun yanıtları bu makalemizde sizleri bekliyor.

Kargo Fiyatı Hesapla
Image

Neden İhtiyaç Duyulur?

İç pazarda yaşanan ekonomik daralmalar nedeniyle yüzünü yurtdışına dönüp, ihracat yapmaya odaklanan bir girişimciyseniz ya da yurtdışından ürün ithal edip iç pazarda satan bir müteşebbis iseniz öğrenmeniz gereken çok şey var demektir.

Öncelikle gümrük mevzuatı ve gümrük vergisi hesaplama konusunu öğrenmeniz gerekecek. Çünkü ürünleriniz, göndereceğiniz ülkenin gümrük düzenlemelerine ve vergi ücretlerine tabi olacak. Yani cebinizden para çıkacak. Maliyetlerinizi bilmek ve kontrol edebilmek için de bu bilgilere ihtiyacınız olacak.

Gelin öncelikle gümrük nedir, ne kadar gümrük vergisi ödenir, nereye ödenir,nasıl hesaplanır gibi sorulara teker teker yanıt verelim.

Gümrük Vergisi Nedir?

Öncelikle cevaplamamız gereken soru; “Gümrük vergisi nedir”?

Gümrük vergisi esas itibariyle ithalatta ve ihracatta gümrük idaresi tarafından alınan bir vergi türüdür. Gümrük vergisi olmayan ülke hemen hemen yok gibidir.

Gümrük Vergisi Ne Kadar?

Gümrük vergisi ne kadar öderim sorusunun cevabı da öncelikle öğrenilmek istenen bir sorudur. Herhangi bir ülkeden ithalat yapacak ya da ülkeye ihracat yaparak döviz kazandıracak olan kişilerin aklına gelen bu sorunun cevabı değişkendir. Çünkü gümrük vergisi ihraç ya da ithal edilen her ürüne göre değişik oranlardadır. Hangi üründen ne kadar gümrük vergisi alınacağı ürünün Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu’na (GTİP) göre belirlenir. Ayrıca ülkelere göre gümrük vergisi oranları değişmektedir.

Örneğin Mayıs 2018’den bu yana Türkiye’ye posta ve kargo yoluyla gelen tüm gönderilere, bedeli ne olursa olsun yüzde 18 veya yüzde 20 oranında gümrük vergisi uygulanmaya başladı. Gümrük vergisi oranı, Avrupa Birliği ülkelerinden sipariş edilen ürünlere yüzde 18, Çin başta olmak üzere diğer ülkelerden sipariş edilen ürünlerde ise yüzde 20 oldu.

Ayrıca ürünler için kilo sınırı da var. Yukarıda verdiğimiz oranlar 30 kg ve altı ürünler için geçerli olurken, 30 kg üstü için gümrük vergisi oranı yüzde 48’e kadar çıkmaktadır.

Gümrük Vergisi Nasıl Ödenir?

Gümrük vergisi nasıl ödenir? sorusunun yanıtına gelirsek… Yurtdışından ürün getirten bir ithalatçı getirttiği ürünlerin gümrük vergisini, ülkenin gümrük departmanına ödemekle yükümlüdür. Zira gümrük vergisini ödemediği ürünleri alabilmesi söz konusu bile değildir. Ürünler gümrükte vergisinin ödeneceği güne kadar bekletilir.

Türkiye’de bu departman Gümrükler Genel Müdürlüğü’dür. Hem kara giriş kapılarında, hem liman girişlerinde bulunan gümrük idaresi hem de havalimanlarındaki gümrük idareleri bu verginin ödenebildiği mercilerdir.

Gümrük Vergisi Hesaplama

İhracat yükünü göndereceğiniz ülke için, kargo gönderiminize yansıtılacak gümrük vergisi oranları her ülkenin mevzuatına göre farklılık gösterse de, ödeyeceğiniz vergiyi hesaplamanın yolu gümrük vergi hesaplama araçları ile bir hayli kolaylaştı.

Etkileyen Faktörler

Gümrük vergisi oranı gönderilen ürününü türüne ve değerine göre değişiyor. Mücevher ile domatesin gümrük vergisi oranını aynı olmasını kimse bekleyemez değil mi?

Hangi üründen ne kadar gümrük vergisi alınacağı ise ürünün Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu’na (GTİP) göre belirlenir. Bu nedenle göndereceğiniz ya da yurtdışından getireceğiniz ürünün örneğin ihraç edeceğiniz elmanın GTİP numarasını bilmelisiniz. Bunu öğrenebileceğiniz çeşitli internet siteleri de mevcut.

Bu bilgi gümrük vergi hesaplama sırasında doğru sonuçlara ulaşmanızı da sağlayacak.

GTIP Sorgulama

GTIP (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu) kodu gönderim yapacağınız ürün/ürünlerin dünya üzerindeki kimlik numarasıdır. GTIP sorgulama işlemini buraya tıklayarak yapabilirsiniz.

GTIP Koduna Göre Vergi Oranı Öğrenme

GTIP kodunu öğrendikten sonra buraya tıklayarak aşağıda açıklanan adımları takip ediniz.

Goods Code kısmına bir önceki aşamada öğrenmiş olduğunuz ‘GTIP kodunu’ giriniz, Origin/destination yazan kısma ise vergi oranını öğrenmek istediğiniz (gönderim yapacağınız) ülkeyi seçiniz.

Ardından karşınıza çıkan alanda ürünlerinizin koduna göre karşınıza çıkan vergi oranlarını SmallCargo hesaplama aracında Gümrük Vergi Oranları kısmına ekledikten sonra hesaplama otomatik olarak gerçekleşecektir.

Gümrük Vergisi Hesaplama Araçları

Dediğimiz gibi çeşitli internet sitelerinde gümrük vergisi hesaplama formülünü kullanarak hesabı hemen yapan hesaplama araçları var. Bu araçlarda yer alan gümrük vergisi hesaplama formülünü kullanarak, birçok ülkeye ihraç etmek istediğiniz ürünler için ne kadar gümrük vergisi ödemeniz gerektiği bilgisine ulaşabilirsiniz.

Gümrük vergisi hesaplama aracı ile yapılan hesaplama sonrasında getirttiğiniz ürünleri için ne kadar vergi ödeyeceğinizi de en yakın sonuçla öğrenirsiniz. Ancak sizin hesapladığınız rakama ilave gümrük vergisi ekleneceğini ve rakamın biraz daha artacağını da unutmamalısınız.

SmallCargo gümrük vergisi hesaplama aracı bu noktada en büyük yardımcınız olmaya aday.

Akıllı Gümrük Vergisi Hesaplama Aracı

İthal edilen ürünün gümrük vergisini hesaplamak için kullanılan formül ise “Akıllı gümrük vergisi hesaplama sistemi” olarak adlandırıyor.

Burada da ithal etmek istediğiniz ürünün tarife pozisyonunu, menşe ülkesini, miktarını ve fiyatını girdikten sonra, akıllı gümrük vergisi hesaplama sistemini kullanarak ödeyeceğiniz vergiyi hesaplayabilirsiniz.

Örneğin Çin’den 1000 adet oyuncak araba ithal etmek istiyorsanız akıllı gümrük vergisi hesaplama sistemi ile kolayca yapabilirsiniz.

Gümrük Vergisi Sorgulama

Gümrük vergisi sorgulama, ne kadar vergi ödeyeceğinin öğrenmek isteyen her kurum ve kişinin yapacağı hatta yaptığı bir işlemdir. Bu işlem T.C Ticaret Bakanlığı’nın internet sitesinden gereken bilgileri vererek kolayca yapılabilir. Ticaret Bakanlığı’nın verdiği bu hizmeti gerek ihracatçı birlikleri gerekse de sanayi ve ticaret odaları da kendi internet sayfalarında paylaşarak kullanıcılarının gümrük vergisi sorgulama yağabilmesine imkan tanımaktadır. Diğer taraftan e- devlet sistemi üzerinden de gümrük vergisi sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

Gümrük Vergisi Hesaplamanın Faydaları

Gümrük vergi hesabı yapmak sizin için zor olabilir ama yanlış yapılacak bir hesaplama sattığınız ya da aldığınız ürünlerin gümrüklerde beklemesine hatta çürümesine, beklenmedik masrafların ortay çıkmasına daha da ileri aşamada müşteri kaybetmeye bile neden olabilir. Hesaplama işlemi doğru yapılırsa işleriniz daha kısa sürede, sevkiyat gecikmeleri yaşamadan, herhangi başka olumsuzlukla karşılaşmadan devam edecektir.

Copyright 2021 SmallCargo. Her hakkı saklıdır.

limonagaci
Fiyat Al Whatsapp